top of page
  • Yazarın fotoğrafıMehmet Yılmaz

Yeni başlayacağımız bir şirketin kurum kültürünü nasıl hızlıca anlayabiliriz?

Güncelleme tarihi: 11 Oca

Assessment Center Hazırlık Eğitimi - kendinidegerlendir.com


Yeni bir şirketin kültürünü hızlıca anlamak için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.


1. İnternet Araştırması: Şirketin web sitesini ve sosyal medya hesaplarını inceleyerek misyonunu, değerlerini ve şirket hakkında paylaşılan bilgileri öğrenin.


2. Çalışan Geri Bildirimleri: İşveren değerlendirme siteleri veya şirket içi geri bildirim platformları üzerinden çalışanların yorumlarını ve değerlendirmelerini okuyun.

.

3. Şirket İçi İletişim Materyalleri: Şirketin iç iletişim materyallerini inceleyin. Bu, şirketin kültürü, hedefleri ve çalışma prensipleri hakkında size fikir verebilir. Örneğin, şirket sunumları, eğitim dokümanları, veya iç haber bültenleri.


4. Çalışanlarla İletişim: Eğer mümkünse, mevcut çalışanlarla konuşarak doğrudan bilgi alın. Onların deneyimleri, şirketin işleyişi ve kültürü hakkında size çok şey anlatabilir.


5. İşe Alım Süreci: İşe alım süreci de kültür hakkında fikir verebilir. İlgili kişilerle görüşmeler yaparken, şirketin ne tür bir çalışma ortamı sağladığına dair ipuçları alabilirsiniz.


Örnek olarak, bir şirketin web sitesinde "Çalışanlarımızın kişisel gelişimlerini desteklemek için mentorluk programları sunuyoruz" gibi bir ifade görmek, şirketin çalışanlarını destekleyici bir ortam sağladığını gösterebilir. Aynı şekilde, çalışanların paylaştığı geri bildirimlerde sıkça "esnek çalışma saatleri" veya "takım çalışması ön planda" gibi ifadeler görüyorsanız, şirketin kültürü hakkında belirli bir anlayış kazanabilirsiniz.


Bonus: İşten çıkarılmış çalışanlarla iletişim kurmanız negatif yönden bakmanıza ve şirketten soğumanıza beden olabilir


kendinidegerlendir.com - Değerlendirme merkezi vaka eğitimleri

Kariyerinizi şansa bırakmayın.

43 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page