top of page
  • Yazarın fotoğrafıMehmet Yılmaz

Yöneticilerinizin maaş zamlarına etkisi var mı?

Güncelleme tarihi: 16 Oca

Çalışanların en merak ettiği konuların başında, yöneticilerinin maaş zam kararında etkisi olup olmadığıdır.Şirketlerde zam kararını Genel Müdür ve Yönetim kurulu üyeleri verir.Şirketler bu kararı alırken; sektör ortalaması, enflasyon oranı, benzer tecrübe yılına sahip kişilerin benzer maaş almaları gibi kriterlere bakarlar. Bu verileri çoğunlukla IK departmanı sağlar.Ancak toplam şirket zam bütçesi en üstten belirlenir ve o bütçeye sadık kalınarak çalışanlara üstteki saydığım kriterlere göre dağıtılır.Bir üst yöneticinizin görevi, sektör ortalamasını ve yapılan zam oranlarını takip etmek ve üst yönetime aktarmaktır.Peki bir üst yöneticinizin yapılacak zamları ekip üyelerine farklı oranlarda dağıtma yetkisi var mıdır? Enflasyon herkese sabit olmak üzere, iyi performans gösteren çalışanlara ve maaşı geride kalmış çalışanlara daha fazla zam yetkisi vardır.Ekibin total zam bütçesi belli iken bu nasıl yapılabilir?


Maaşı yüksek olandan, performansı o yıl düşük olandan alınır ve diğerlerine aktarılır.Bu durumda adaletsizlik olur mu? En kurumsal firmalarda bile kötü niyetli bir yönetici ile çalışıyorsanız yanıt kesinlikle evettir.Size bir bahane bulunur ve performansınız düşük gösterilip almanız gereken zam başkasına aktarılır.Peki ne yapmak lazım, performansınıza sahip çıkmanız, KPI ve yetkinlik konusunda açık vermemeniz ve zam beklentinizi önceden yöneticinize iletmeniz gerekir.


Bonus: Bu durumu farkedip yöneticinize sorarsanız, yöneticiniz kolaya kaçmak, motivasyonunuzu bozmamak ve çatışmamak için zam oranlarını değiştirmek için benim yetkim yok diyecektir.Sevgiler


Mehmet Yılmaz

Assessment Center Hazırlık Eğitimi - kendinidegerlendir.com 

Commentaires

Noté 0 étoile sur 5.
Pas encore de note

Ajouter une note
bottom of page