top of page
  • Yazarın fotoğrafıMehmet Yılmaz

Yöneticiler İşyerinde şeffaflık ve güven ortamını nasıl sağlayabilir ?

Güncelleme tarihi: 11 Oca

Assessment Center Hazırlık Eğitimi - kendinidegerlendir.com


Yöneticiler şeffaflık ve güven ortamını sağlamak için şunları yapabilir:


1. Açık İletişim: Dürüst ve net iletişim kurarak çalışanları bilgilendirmek ve onların fikirlerini dinlemek. Örneğin, düzenli toplantılar düzenleyerek projeler hakkında güncel bilgileri paylaşabilirler.

2. Hata Kabulü ve Öğrenme: Kendi hatalarını açıkça kabul edip bunları bir öğrenme fırsatı olarak değerlendirmek. Örneğin, bir yanlış karar alındığında, bunu ekiple paylaşıp nasıl düzeltilebileceği konusunda birlikte çalışabilirler.

3. Adil ve Şeffaf Yönetim: Karar alma süreçlerini anlaşılır kılmak ve iş yerindeki herkesin eşit fırsatlara sahip olduğunu göstermek. Örneğin, terfi veya ödül sistemlerini şeffaf bir şekilde açıklamak.

4. Güven ve Destek: Çalışanların görüşlerine ve endişelerine değer vermek ve onları desteklemek. Örneğin, yenilikçi fikirler için açık bir ortam yaratmak ve çalışanların yeni projelerde özgürce katılımını teşvik etmek.

5. Gizlilik ve Sır Saklama: Hassas bilgileri gizli tutmak, çalışanların özel bilgilerini korumak. Örneğin, kişisel verilerin gizliliği konusunda sıkı politikalar uygulamak.


Bonus:Tutarlılık, Yöneticiler; ekip üyeleri, müşteriler, üst yönetim yanındayken tutarlı olmalıdır. Çalışanının yanınızda farklı, üst yöneticinin yanında farklı şeyler söylememelidir. Örneğin, bir çalışanının yüzüne çok başarılısın kendini çok iyi geliştirdin derken üst yöneticinin yanında gelişmen gereken noktalar var dememelidir.


Bu adımlar, yöneticilerin çalışanlarıyla daha güvenli, şeffaf ve işbirlikçi bir ortam oluşturmasına yardımcı olabilir.


kendinidegerlendir.com - Değerlendirme merkezi vaka eğitimleri

Kariyerinizi şansa bırakmayın.

45 görüntüleme0 yorum

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page