top of page
  • Yazarın fotoğrafıMehmet Yılmaz

Yönetici tipleri nelerdir?

Güncelleme tarihi: 12 Ağu 2023

Yönetici tipleri çeşitli özelliklere ve yaklaşımlara sahip olabilir. İş dünyasında yaygın olarak görülen yönetici tipleri arasında aşağıdakiler bulunabilir:

1. Otoriter Yönetici: Kararları tek taraflı olarak alır ve emir verme yaklaşımını benimser. Baskın bir liderlik tarzı vardır ve astlarına yönlendirici olur.

2. Demokratik Yönetici: Takım çalışmasını teşvik eden ve çalışanların fikirlerine değer veren bir liderlik tarzını benimser. Karar süreçlerinde katılımı teşvik eder.

3. Laissez-faire Yönetici: Özgürlükçü bir liderlik tarzı benimseyen yöneticidir. Çalışanlara geniş bir özerklik tanır ve kararlara müdahale etmekten kaçınır.

4. Koçluk Yöneticisi: Çalışanların gelişimine odaklanan bir liderlik tarzını benimser. Çalışanlarının yeteneklerini geliştirmeleri için rehberlik yapar ve destek verir.

5. Dönüşümcü Yönetici: İlham verici bir liderlik tarzını benimser. Vizyon ve misyonu paylaşır, çalışanların potansiyelini ortaya çıkarmalarına yardımcı olur.

Tabii ki, bir yönetici birden fazla tarzı benimseyebilir veya farklı durumlarda farklı yaklaşımlar sergileyebilir. Yönetici tipleri, liderlik becerilerine ve kişilik özelliklerine bağlı olarak değişebilir.

10 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentare

Mit 0 von 5 Sternen bewertet.
Noch keine Ratings

Rating hinzufügen
bottom of page