top of page
  • Yazarın fotoğrafıMehmet Yılmaz

Yöneticiler, hangi durumlarda insan kaynaklarına danışmalıdır?

Güncelleme tarihi: 11 Oca

Assessment Center Hazırlık Eğitimi - kendinidegerlendir.com


Yöneticiler, insan kaynaklarına çeşitli durumlarda danışmalıdır. İşte bazı örnekler:

1. İşe alım süreci: Bir pozisyon için yeni bir çalışanın işe alınması gerektiğinde, iş ilanının oluşturulması, mülakat süreci ve değerlendirmeler gibi adımlarda insan kaynaklarından destek almak önemlidir.

2. Performans yönetimi: Çalışanların performansının değerlendirilmesi, geri bildirim verme, performans iyileştirme planları oluşturma ve terfi değerlendirmeleri gibi konularda insan kaynaklarından danışmanlık almak faydalı olabilir.

3. İş ilişkileri ve çatışmalar: Çalışanlar arasında ortaya çıkan çatışmalar veya iş ilişkileri sorunları durumunda, insan kaynakları departmanı, arabuluculuk yapabilir veya çözüm sürecine rehberlik edebilir.

4. Yasal ve düzenleyici uyumluluk: İş hukuku, işyeri politikaları, çalışan hakları ve düzenlemeler gibi konularda doğru bilgilere sahip olmak için insan kaynaklarından danışmanlık almak önemlidir.

5. İşten ayrılma ve işten çıkarma: Çalışanların istifa etmesi veya işten çıkarılması durumunda, insan kaynakları departmanı, işlem süreçlerini yönetmek, iş yasalarına uygunluğu sağlamak ve çalışanların haklarını korumak için rehberlik edebilir.


Bu sadece birkaç örnektir ve her organizasyonun ihtiyaçları farklı olabilir. Yöneticiler, insan kaynakları departmanıyla sıkı bir iletişim halinde olmalı ve gerektiğinde danışmanlık alarak çalışanlarla ilgili konularda doğru ve etkili kararlar vermeyi sağlamalıdır.


Bonus: Bir üst yöneticinizle konuşup ortak karar almadan IK veya başka departmanlar ile iletişim kurmayın. Bir aksilik durumunda yöneticiniz, benim haberim yoktu diyebilir. Daha da kötüsü kendisine sormadan hareket ettiğiniz için size tepki koyabilir.


kendinidegerlendir.com - Değerlendirme merkezi vaka eğitimleri

Kariyerinizi şansa bırakmayın.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios

Obtuvo 0 de 5 estrellas.
Aún no hay calificaciones

Agrega una calificación
bottom of page