top of page
  • Yazarın fotoğrafıMehmet Yılmaz

Telefonunuz açmayan geri dönmeyen bir arkadaşınız mı var? Sebebi Telefonofobi olabilir!

Güncelleme tarihi: 20 Ara 2023

Telefonofobi nedir?

Telefonofobi, telefona karşı yoğun ve anormal bir korku veya kaygı durumudur. İnsanların çoğunluğu telefon kullanmaktan rahatsızlık duymazken, telefonofobisi olan kişiler telefonla konuşmaktan kaçınabilir, telefon açamayabilir veya telefonla iletişim kurmak için aşırı endişe ve stres yaşayabilirler.

Telefonofobi, genellikle sosyal anksiyete bozukluğu veya agorafobi gibi başka bir anksiyete bozukluğu ile ilişkilendirilebilir. Bu fobi, insanlarla konuşma korkusu veya yabancılarla iletişim kurma zorluğu gibi diğer sosyal kaygı semptomlarıyla birleşebilir. Telefonofobisi olan kişiler, telefonla konuşurken eleştirilecek, dalga geçilecek veya yargılanacaklarından endişe edebilirler.

Telefonofobi, kişinin günlük yaşamını ve iş ilişkilerini olumsuz etkileyebilir. Bu tür bir fobi, terapi, danışmanlık veya destek grupları gibi çeşitli terapi yöntemleriyle tedavi edilebilir. Psikoterapi, rahatlama teknikleri ve maruz kalma terapisi, telefonofobiyle başa çıkmak için kullanılabilecek yöntemler arasındadır. Eğer böyle bir fobiniz varsa, profesyonel yardım almak önemlidir.

Bu arada telefonunu kesinlikle açmayan ve geri dönmeyen bir bayan arkadaşımın eşi vardı. Bir kaç yıl sonra kendisine Psikiyatrist tarafından Paranoyak teşhisi kondu.


kendinidegerlendir.com - Değerlendirme merkezi vaka eğitimleri

Kariyerinizi şansa bırakmayın.

7 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários

Avaliado com 0 de 5 estrelas.
Ainda sem avaliações

Adicione uma avaliação
bottom of page