top of page
  • Yazarın fotoğrafıMehmet Yılmaz

İşten çıkarıldığınızda ne yapmalısınız?

Güncelleme tarihi: 11 Oca

Assessment Center Hazırlık Eğitimi - kendinidegerlendir.com


İşten çıkarıldığınızda atmanız gereken adımlar aşağıdaki gibi olabilir:

1. Sakin Kalın:

İlk tepkiniz olumsuz olabilir, ancak sakin kalmanız önemlidir. Bu, olası iş arayışınızı ve sonraki adımlarınızı daha etkili bir şekilde yönetmenize yardımcı olur.

2. İşten Ayrılma Belgelerinizi Toplayın:

İşten ayrıldığınızda, işvereninizden işten çıkış belgelerinizi alın. Bu genellikle işten ayrılma belgesi, işsizlik sigortası için gerekli olabilecek belgeleri içerir.

En önemli belge çalışma belgesidir.

3. İşsizlik Sigortası Başvurusu:

İşsizlik sigortası, işsiz kaldığınızda maddi destek sağlayabilir. İşsizlik sigortası için başvurmanız gerekebilir, bu nedenle resmi prosedürleri takip edin.

4. Bütçenizi Gözden Geçirin:

İşten çıkarıldığınızda bütçenizi tekrar gözden geçirmeniz gerekebilir. Harcamalarınızı kısmanız veya geçici bir süre için acil tasarruf önlemleri almanız gerekebilir.

5. İş Arayışına Başlayın:

İşten çıkarıldıktan hemen sonra yeni bir iş arayışına başlayın. İş ilanlarına başvurun, özgeçmişinizi güncelleyin ve profesyonel networkünüzü kullanarak iş fırsatları arayın.

6. İş Hukuku ve Haklarınızı Araştırın:

İşten çıkarılma anında tazminat miktarı ve işten çıkarılma sebebi sizi tatmin etmediyse evrakları imzalamadan önce bir avukata danışın.

7. Seçenekleri iyi anlayın

Önünüze ikale veya tek taraflı iş feshi belgeleri çıkarılabilir. İkalede tüm haklar verilerek karşılıklı anlaşmaya gidilir ve dava açmanızın önü kapatılır veya zorlaştırılır. Tek taraflı fesihte ise paket verilmez ve kıdem, ihbar ve yıllık kullanamdığınız izin günleri para olarak verilir. Eğer uğraşmak için zamanınız, haklılığınız ve paranız yoksa ikale ile paket almak daha avantajlı olabilir.

Şirketlerin paket miktarları yıllara ve şirketin kararlarına göre 4-8 maaş arasında değişebilir.

8. Refranslara dikkat edin

Sizi işten çıkaran yöneticileri refrans için kullanmayın. Sizi işten çıkarma kararı alana bir yönetici genellikle sizin için iyi şeyler söylemez.

9. Özel Sağlık Sigortası

Eğer işten çıkarıldığınız firmanız kapsamlı bir özel sağlık sigortası sağlıyorsa ve benzer bir firmada çalışmayı düşünmüyorsanız. IK ile görüşüp, özel sağlık sigortasını üzerinize almak istediğinizi söyleyin. Böylelikle eski şirketinizin uygun fiyatlı Özel Sağlık Sigortasından yararlanmaya devam edersiniz.

10.Kullanılan Araçlar

Şirketinizden ayrılırken kullandığınız araba, cep telefonu, ipad, bilgisayar gibi cihazları satın alıp alamayacağınızı sorun. Bu cihazlar kullanılmış oldukları için ayrıldığınız firmadan uygun fiyata alma şansınız var. Bu yöntemle iş arama sürecinde gerekli araçları ucuza halletmiş olursunuz.


Tabi şirketten iyi ayrılmanız ve kavga etmemeniz durumunda bu fırsatlar size sunulabilir.


kendinidegerlendir.com - Değerlendirme merkezi vaka eğitimleri

Kariyerinizi şansa bırakmayın.

135 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires

Noté 0 étoile sur 5.
Pas encore de note

Ajouter une note
bottom of page