top of page
  • Yazarın fotoğrafıMehmet Yılmaz

İş başvurularınıza neden dönülmüyor biliyor musunuz?

Güncelleme tarihi: 20 Ara 2023

Maalesef iş ilanı platformları ile başvuru yapmak işin sadece küçük bir kısmıdır. İş ilanı sitelerindeki başvuruların %99 una bakılmıyor, bakılamıyor. Bakılsa bile dikkate alınmıyor veya filtrelerden dolayı CV’niz gözden kaçıyor...


Bir kişilik ilana 7000 kişi başvuruyor. Seçenek çok olunca aday filtreleme sistemi de işe yaramıyor ve CV’leri tarayan kişiyi yoruyor.


En kolay ve sağlam işe alım yöntemi referans ile adam almaktır. Çünkü adayı tanıyan şirket çalışanı, adayın çalışmasına ve başarısına kefil olur. Buda 7000 başvurudan 10 kişiyi seçip görüşmeye çağırmaktan daha kolaydır.

Buna şirket içinde referans ile aday işe almak denirken, firma dışından pozisyona başvurup dikkate alınmayan adaylar için “adamın yoksa işe giremezsin” şeklinde algılanır.


İşin özüne dönecek olursak bazı firmalar şirket içi prosedürlerden dolayı iş ilanı sitelerinden başvuruyu zorunlu kılıyor. Ancak en etkili yöntem işe alınacak kişi ile çalışacak yöneticiye CV yi, o kişinin güvendiği bir şirket çalışanı ile ulaştırmaktır. Şirketlerin IK çalışanlarına da göndermek kimi zaman işe yarayabilir ancak karar verici olmadıkları için büyük ihtimalle görüşmeye çağrılmayacaksınızdır.


kendinidegerlendir.com - Değerlendirme merkezi vaka eğitimleri

Kariyerinizi şansa bırakmayın.

109 görüntüleme1 yorum

תגובה אחת

דירוג של 0 מתוך 5 כוכבים
אין עדיין דירוגים

הוספת דירוג
אורח
27 בספט׳ 2023
דירוג של 5 מתוך 5 כוכבים

👍

לייק
bottom of page