top of page
  • Yazarın fotoğrafıMehmet Yılmaz

Ekibinizde psikiyatrik sorunları olan bir çalışan mı var? Nasıl davranmalısınız?

Güncelleme tarihi: 20 Ara 2023

Bir ekibinizde psikiyatrik sorunları olan bir çalışanınız olduğunda, ona destek sağlamak ve saygılı bir tutum sergilemek çok önemlidir. İşte bu durumda dikkate almanız gereken bazı adımlar ve örnekler:

1. Empati ve Anlayış Gösterme:

Örnek: Çalışanınızın duygusal zorluklar yaşayabileceğini anlayarak, empati gösterin ve onun hissettiği konusunda anlayışlı olun.

2. Açık İletişim:

Örnek: Çalışanınıza nasıl hissettiğini sormak ve onunla düzenli iletişim halinde olmak, destek sağlamanıza yardımcı olabilir. "Nasıl hissediyorsun? Bugün nasıl geçiyor?" gibi sorular sorarak ihtiyaçlarını anlamaya çalışın.

3. Gizlilik ve Saygı:

Örnek: Çalışanınızın özel bilgilerini gizli tutun ve ona saygı gösterin. Psikiyatrik sorunlar özel bir konu olduğundan, onun rızası olmadan bu bilgileri paylaşmaktan kaçının.

4. Esneklik Sağlama:

Örnek: Çalışanınıza gerektiğinde iş yükünü hafifletme veya görevleri esnek bir şekilde düzenleme olanağı sunarak, onun stres seviyesini azaltmaya yardımcı olabilirsiniz.

5. Destek Kaynakları Hakkında Bilgilendirme:

Örnek: Çalışanınıza, yardım ve destek sağlayabilecek psikologlar, terapistler veya destek grupları gibi kaynaklar hakkında bilgi vermek yardımcı olabilir.

6. Olumlu Geribildirim ve Takdir:

Örnek: Çalışanınızın iyi iş çıkardığını ve katkılarını takdir ettiğinizi belirtmek, onun özsaygısını artırabilir ve motivasyonunu yükseltebilir.

7. Krize Hazırlıklı Olma:

Örnek: Çalışanınız kriz anları yaşarsa, onun güvende olduğunu hissettirmek ve kriz durumları için önceden hazırlıklı olmak önemlidir.


Bu tür çalışanlar çok başarılı ve üretken olabilir ancak yaptığınız şakalara ve samimiyet düzeyinize dikkat etmenizde fayda olabilir. Çünkü sizin şaka ile söylediğiniz şeyi yanlış anlayabilir. Size söylemediği içinde performansı düşebilir!


kendinidegerlendir.com - Değerlendirme merkezi vaka eğitimleri

Kariyerinizi şansa bırakmayın.

7 görüntüleme0 yorum

留言

評等為 0(最高為 5 顆星)。
暫無評等

新增評等
bottom of page