top of page
  • Yazarın fotoğrafıMehmet Yılmaz

Yollarda hiç yerli otomobilimiz Togg’u gören oldu mu?

Güncelleme tarihi: 20 Ara 2023

Dünya’da elektrikli araç satışı giderek artıyor. Hatta bu hızla giderse Tesla Model 3 serisinin Türkiye’de, son aylardaki satışı ile bir dünya rekoru kırması bekleniyor. Sosyal medyada ben yollarda hala Togg görmedim diyenler var.

Bugün Ümraniye-Kozyatağı arası, 30 dakikalık araç yolculuğumda hem Togg hemde Tesla araçlarını gördüm. Satış işi ile uğraşanlar bilir.

Şirket aracı kullanıyorsanız ve aracınız da Shell veya Opet gibi Taşıt/Araba tanıma sistemi varsa, gözünüz yollarda bu istasyonları arar. Hatta bazen benzininiz bitmek üzereyken bu istasyonlara ucu ucuna yetişirsiniz. Hatta bazen 1-2 litre yakıtı kendi cebinizden alarak bu istasyonlara gitmeye çalışırsınız.

Şimdi elektrikli araçlar çıktı, menzilleri 500-550 km arasında değişen modeller var. Ancak yüksek hızlarda bu menzilin 300-400 km altına düştüğü söyleniyor.

İstanbul gibi büyük şehirlerde, özellikle akşam evinizde şarj ediyor ve şehir içi kullanıyorsanız, hem ucuz, hem sessiz, hem de performans elde ediyorsunuz.

Ancak uzun yol yapıyorsanız durum farklı, hızlı şarj ile 30 dakika civarı %80 dolum oranı pek yeterli görünmüyor. Üstelik her yerde de, şu an için gereken sayıda şarj istasyonu yok. Eğer elektrikli aracınız varsa plansız uzun yola çıkmanız mümkün değil.

Şirketlerin filo anlaşmalarını ilerki yıllarda elektrikli araçlara kaydıracağı çok net görünüyor. Tabi menzil, şarj istasyon sayısı ve şarj süresinin kısalması bu hızı arttıracaktır.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Kendiniz şimdi araç alacak olsanız elektrikli tercih eder miydiniz?


kendinidegerlendir.com - Değerlendirme merkezi vaka eğitimleri

Kariyerinizi şansa bırakmayın.

16 görüntüleme0 yorum

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page