top of page
  • Yazarın fotoğrafıMehmet Yılmaz

Acil ve önemli işler ayrımında Eisenhower'ın verimlilik tekniği nasıl uygulanır?

Güncelleme tarihi: 21 Şub

Dwight D. Eisenhower'ın verimlilik yönetimi için kullandığı "Eisenhower İkilemi" ünlü bir strateji olarak bilinir. Bu yöntem, görevleri aciliyet ve önem açısından sınıflandırmaya dayanır. İşte bu yöntemi anlamak için örnekler:

kendinidegerlendir.com Assessment Center Merkezine Hazırlık Eğitimi


1. Acil ve Önemli: Acil ve aynı zamanda önemli görevlere öncelik vermek önemlidir. Örneğin, bir acil toplantı veya beklenmedik bir sorun çözüm gerektiriyorsa, bu görev acil ve önemlidir.

2. Önemli, Ancak Acil Değil: Bu tür görevler genellikle planlama, strateji geliştirme veya uzun vadeli hedeflere yönelik çalışmaları içerir. Örneğin, bir projenin planlaması veya uzun vadeli hedeflerin belirlenmesi önemli ama acil değildir.

3. Acil, Ancak Önemli Değil: Bu tür görevler genellikle başkalarının acil talepleri veya beklenmedik durumları içerir, ancak uzun vadeli hedeflere katkıda bulunmazlar. Örneğin, anlık bir e-posta yanıtı veya beklenmedik bir telefon çağrısı bu kategoriye girer.

4. Ne Acil Ne de Önemli: Bu tür görevler genellikle zaman kaybıdır ve verimliliği azaltabilir. Örneğin, boş zamanlarda yapılabilen düşük öncelikli aktiviteler bu kategoriye girer.


Eisenhower'ın yaklaşımı, insanların zamanlarını daha iyi yönetmelerine ve önemli görevlere odaklanarak verimliliklerini artırmalarına yardımcı olabilir.


Bonus: Hukiki işler , şirketinizi mali olarak zora sokacak işler ve üst yöneticilerinizin talepleri önceliklidir.


58 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios

Obtuvo 0 de 5 estrellas.
Aún no hay calificaciones

Agrega una calificación
bottom of page